Bursztyn – jak rozpoznać czy jest prawdziwy?

papillon

Dzisiejszy wpis nadal w tematyce kamieni, ale nie tak do końca ponieważ bursztyn, w odróżnieniu od innych dotychczas opisywanych kamieni na blogu kamieniem nie jest. Zarówno jego waga jak i wygląd nie przypominają innych, klasycznych kamieni szlachetnych.

Papillon na Galeria Chaber

Bursztyn jak wiadomo to żywica z drzew zazwyczaj iglastych, sprzed milionów lat. Bursztyn zarówno w Polsce jak i w Niemczech uznawany jest za bardzo cenny i ładny kamień. Ale i rynki azjatyckie doceniają jego urok i być może dlatego Chińczycy zaczęli bursztyn podrabiać na masową skalę dochodząc przy tym do perfekcji. Obecnie na rynku możemy znaleźć sztuczne bursztyny, których ani cena ani wygląd nie wskazują na to, że są plastikiem. Podrobiony bursztyn potrafi zawierać w sobie charakterystyczne szumy, drobinki piasku czy nieregularne płatki o specyficznym układzie i refleksach. Syntetyczny bursztyn występuje także w wielu odcieniach i barwach od mleczno-żółtego, przez złoty, klasyczny koniakowy na zielonkawym kończąc. Zwykły klient nie jest w stanie odróżnić na pierwszy rzut oka prawdziwego bursztynu od idealnie wykonanego syntetycznego bursztynu, często sprzedawanego na targowiskach. Istnieje kilka możliwości przetestowania kamienia, które nie zniszczą go doszczętnie.

Test elektryczności
Najszybszym i jednocześnie uniwersalnym sposobem na sprawdzenie autentyczności kamienia jest sprawdzenie jego właściwości przyciągających. Pocieramy energicznie kamieniem o materiał (np. bawełnianą szmatkę) i sprawdzamy czy kamień będzie przyciągać rozłożone w pobliżu, bardzo drobniutkie kawałki np. chusteczki. Jeżeli kamień nie przyciąga drobinek z pewnością nie jest to prawdziwy bursztyn. Ale uwaga, niektóre tworzywa sztuczne także mogą gromadzić ładunki elektryczne i test nie jest jednoznaczny. Specjaliści są w stanie po szybkim pocieraniu i jednocześnie rozgrzewaniu kamienia poznać jego autentyczność także po jego zapachu – prawdziwy bursztyn wydziela dość przyjemną woń po delikatnym rozgrzaniu.

Papillon na Galeria ChaberTest wodny
Bursztyn nie tonie w wodzie. Aby to sprawdzić możemy przygotować szklankę wody, w której rozpuszczamy około 25 gram soli. Po wrzuceniu kamienia należy obserwować jego pozycję – prawdziwy powinien unosić się na powierzchni lub bardzo delikatnie opadać w dół. Plastikowe podróbki prawdopodobnie będą tonąć dużo szybciej.

Papillon na Galeria ChaberTest ognia
Mocno inwazyjna metoda na weryfikację autentyczności. Prawdziwy bursztyn przytrzymany nad ogniem kilka minut powinien zacząć się tlić i wydzielać przyjemny zapach – dawniej używano takiej metody jak kadzidełek, do okadzania domostwa. Syntetyczny bursztyn jak zwykły plastik zacznie się topić i wydzielać nieprzyjemny zapach.
Jeżeli zdecydujemy się na naprawdę ostateczne weryfikowanie autentyczności bursztynu nie zważając na jego utratę wartości czy jakości możemy podpalić cały kamień – płomień, który się pojawi powinien być jasny i będzie pochłaniać kamień w dość szybkim tempie.

Papillon na Galeria Chaber

Test chemiczny
Ta metoda także grozi nieodwracalną szkodą ale wyłącznie w wypadku kamieni syntetycznych. Wystarczy przetrzeć powierzchnie acetonem czyli zwyczajnym zmywaczem do paznokci. Plastik przy dłuższym kontakcie z acetonem zacznie się rozpuszczać i matowieć natomiast prawdziwy bursztyn pozostanie nietknięty.

Test światła
Tutaj będzie wymagany odpowiedni sprzęt mianowicie światło UV. W zaciemnionym pomieszczeniu można podświetlić kamienie latarką i obserwować czy zaczynają one promieniować słabym, niebieskawym światłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>