Słowniczek jubilerski

Bez nazwy-1

Wielu z Was zadaje pytania zarówno osobiście podczas odbioru  produktów albo za pośrednictwem e-maila o znaczenie niektórych słów, które nie zawsze wydają się Wam oczywiste, a oscylują wokół tematyki biżuterii i złotnictwa.
Wpadliśmy na pomysł aby zebrać je w jedną listę i w skrócie objaśnić, co dokładnie oznaczają w kilku zdaniach, zaczynajmy!

Wyrób rodowany – rodowanie to powlekanie wyrobu rodem. Zmienia on delikatnie odcień np. srebra na bardziej metaliczny, przypominający białe złoto, chroni wyrób przed utlenianiem, zmatowieniem i chemicznym odbarwianiem. Takie srebro ma lepszą prezencję i bywa droższe niż zwykłe.

Tooth na Galeria Chaber
Wyrób oksydowany – bardzo często mylone z tym powyżej. Oksydowanie powoduje, że wszelkie zagłębienia w wyrobie uzyskują ciemny kolor. Wyrób oksydowany wygląda na starszy, często używa się tej metody chcąc osiągnąć efekt art deco, przyciemnionego, postarzanego srebra lub wydobyć kształty np. motywów roślinnych. Szczeliny wyrobu wyglądają wtedy na lekko przybrudzone, czasami zupełnie czarne.

Kolczyki z perłą na Galeria Chaber
fasetowanie – czyli krótko mówiąc szlifowanie kamieni, nadające im blasku i powodujące grę światła.

Bransoletka Violigo na Galeria Chaber
kaboszony – zupełne przeciwieństwo, kaboszony to całe kamienie, nieszlifowane fasetowo, gładkie o jednorodnej strukturze.

Kolczyki Cella na Galeria Chaber
piaskowanie – metoda często używana przez złotników do wyrobu obrączek. Inaczej matowienie i uzyskiwanie efektu miękkiego matu.

Bransoletka Palla na Galeria Chaber
VVS – tu trochę enigmatycznie, ale wyjaśnialiśmy to już przy okazji notki o brylantach i ich parametrach. Skrótem „VVS” posługujemy się przy określaniu czystości kamienia – jest to najwyższa skala czystości, tym samym najdroższy kamień, bo jak już pisaliśmy wcześniej wielkość ma znaczenie, ale czystość jest najważniejsza – powoduje odpowiednią grę świateł.

grawer – tu raczej nie ma wątpliwości, ale czasami pytania się zdarzają, tłumaczymy zatem grawerowanie to nie tylko umieszczanie napisów np. wewnątrz obrączek, ale także nacinanie wzorów na gładkich powierzchniach np. na obrączkach czy kolczykach odpowiedni grawer może udawać osadzone kamienie dzięki grze światła w nacięciach.

Zawieszka Carta na Galeria Chaber
Złom – zaskoczeni? W potocznym języku jubilerskim złomem określa się każdy wyrób ze szlachetnych kruszców, który wprowadzany w obrót nie jako gotowy wyrób jubilerski, czyli wszelkiego rodzaju zerwane łańcuszki, krzywe obrączki itp. różnych prób złota czy srebra, ale złomem także nazywać się będzie zupełnie niezniszczony wyrób, który np.  zostawiamy w rozliczeniu ze złotnikiem wykonującym coś na nasze zamówienie. Złom to orientacyjne określenie na wszystko, co rozliczamy wagowo i to właśnie po „cenach złomu” możemy odsprzedać złotnikowi swoją biżuterię uszkodzoną bądź nie. Często młode pary wykonując obrączki u złotnika zbierają swoje stare wyroby, zniszczone lub nienoszone i w rozliczeniu oddają złom aby zmniejszyć koszt obrączek.

platerowanie – nakładanie na wyroby cienkich powłok na stopach metali, pokrywając je złotem czy srebrem. Grubość powłok stanowi od 1,5% do nawet 50%. Powłoki są nakładane zwykle metodą walcowania na gorąco. Do tej techniki odnosi się tradycyjne znaczenie pojęcia „platerowanie”. Stosowane są też inne techniki platerowania, np. walcowanie na zimno, przeciąganie, odlewanie, metoda wybuchowa, proszkowa, zanurzeniowa, galwaniczna (galwanostegia) lub natrysk (np. plazmowy).

galwanizacja – czyli technika platerowania, potoczna nazwa galwanostegii, czyli elektrolitycznych metod wytwarzania powłok na różnych materiałach. Pojęcie to odnosi się do praktycznego wykonywania trwale przylegających, cienkich powłok metalicznych poprzez osadzanie jednego metalu na innym (np. chromowanie, cynkowanie, cynowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie).

Jeżeli jakieś pojęcia sprawiają Wam trudności piszcie w komentarzach, postaramy się na bieżąco uzupełniać słownik pojęć.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>