Szlachetne szlify kamieni szlachetnych

Lena 01

W poprzednim miesiącu post na blogu zawierał słowniczek pojęć. M. in. wśród haseł znalazły się „kaboszony”. Wpadliśmy na pomysł aby trochę bardziej szczegółowo omówić kwestie związane ze szlifem kamieni. Mamy nadzieję, że uda nam się krótko i ciekawie przybliżyć tajniki jubilerstwa także z tego zakresu.
Szlifowanie kamieni to nic innego jak ich obrabianie, nacinanie ich i tworzenie gładkich powierzchni czyli faset, aby wydobyć idealnie walory kamienia, od struktury i jakości począwszy kończąc na idealnej ekspozycji światła i grze kolorów. W zależności od ilości faset oraz ich kształtu można osiągnąć różny efekt. Jubiler oglądając kamień w stanie nieoszlifowanym powinien umiejętnie dobrać rodzaj szlifu, zdecydować o jego kształcie i prowadzeniu tak, aby wydobyć najlepsze cechy materiału, na którym pracuje. Ukryć niedociągnięcia natury, wykluczyć skazy i szumy oraz jak najlepiej przygotować kamień do gry światła i ekspozycji.

Szlif Kamieni

Kaboszon – jak już wiadomo z poprzedniej notki to szlif, który nie zawiera żadnych faset, kamień jest idealnie gładki, o strukturze zwartej bryły, o okrągłym, jednorodnym kształcie. Tego rodzaju szlif często stosuje się przy bursztynie, ale także przy turkusach, które z racji swojej nieprzeźroczystej struktury właśnie w formie kaboszonów uwydatniają swoje cechy. Tego rodzaju szlif nie nadaje się dla wszystkich kamieni, te, które odbijają światło dużo lepiej prezentują się w formie oszlifowanej fasetami. Kaboszony to jedyny szlif, który może w kamieniu ukryć pewne jego wady np. skazy wewnątrz czy zabrudzenia, które w niektórych przypadkach mogą stać się atutami np. w przypadku właśnie bursztynów i zatopionych w nim finezyjnych wzorów czy labradorytów (poniżej).

Ovali

Szlif okrągły – diamentowy – najbardziej popularny zarówno jeżeli chodzi o brylanty jak i cyrkonie. Często na stronie Galerii można znaleźć właśnie wyroby z cyrkoniami o takim szlifie. Jest bardzo precyzyjny i wydobywa z kamieni niesamowitą ilość odbić i światła. Idealnie poprowadzony pozwala na wejście światła, odbicie pod kątem 90 stopni dwukrotnie w dolnej części kamienia i wyjście w górę tak, aby skumulować efekt.

blosom

Bagietka – szlif także popularny, zwłaszcza jeżeli kamienie układane są w ciągach np. w obrączkach jeden za drugim, dodatkowo zakuwane kanałowo czyli nie w tzw. „koszyczku” czy „łapkach” a w pewnego rodzaju rynnie, rzędowo. Dobrej jakości kamienie przy tym szlifie wyglądają przepięknie wydobywając dużą ilość refleksów, głównie dzięki dużej ilości faset pod spodem kamienia.

mehendikamienie o szlifie bagietkowym umieszczone na łączeniach wzoru

Ciano

Markiza, Owal, Łezka – głównie znane nam z pierścionków babć lub z wyrobów stylizowanych, art deco. Łezki dużo częściej stosowane w kolczykach czy zawieszkach, przepięknie wydobywają charakter kamieni, głównie za sprawą eksponowania ich przeźroczystości. markiza czy owal przepięknie eksponują dość ciemne kamienie np. głęboko zielone szmaragdy czy ciemnogranatowe szafiry, ale także cyrkonie o podobnych kolorach.

Verde

HelenaRegalle
Blanka
Szmaragd, Kwadrat, Oktagon – szlif kamieni, który wraca do łask, głównie w pierścionkach zaręczynowych, swój powrót zawdzięcza współczesnym rodzinom królewskim – coraz częściej pierścionki zaręczynowe stylizowane są na wzory drogocennych pierścionków Księżnej Stéphanie czy Księżniczki Beatrix, ale także współczesnych gwiazd popu np. Beyoncé. Forma kwadratowa lub prostokątna zazwyczaj wzbogacana jest oprawą z drobnych brylantów lub cyrkonii, co dodatkowo uszlachetnia wyrób. Brylanty szlifowane w ten sposób są majestatyczne, ale aby uzyskać odpowiedni efekt, muszą też być dość sporych rozmiarów.

Larme

Brita

Serce, Trójkąt – brylanty o szlifie serc czy trójkątów spotyka się raczej rzadko. Serce to forma trudna do wyeksponowania poza tym kształt raczej specyficzny i nawet pierścionki zaręczynowe z kamieniami o takim szlifie nie zawsze przypadają do gustu Klientom. Trójkąt jest raczej formą nowoczesną, w prostej oprawie, gładkiej może wyglądać ciekawie, ale ten rodzaj szlifu prędzej spotkamy w innych wyrobach typu kolczyki czy nawet bransoletki – pierścionki zaręczynowe nie cieszą się powodzeniem z kamieniami o tym kształcie.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>